hist

V černém a bílém

 

V černém a bílém

Dne 12.3. roku 2004 v 22 hodin 21 minut se podařilo shromáždit značnou část souboru divadla Image na jedno místo v jednom čase. I tentokrát přítomná Anna Černá zachytila tento vzácný okamžik fotografickým aparátem. Vyvolanou fotografii se podařilo získat do archivu divadla. Stala se cenným dokumentem, který potvrzuje, že divadlo Image tvoří skuteční lidé.

historie blackand white image

 

1. Eva Asterová
Umělecká vedoucí souboru, režisérka a choreografka. Významně formuje výsledný divadelní tvar. Dřívější členka Šmokova Komorního baletu Praha se věnuje divadlu již delší čas. Od původní čisté formy černého divadla směřuje svým uměleckým cítěním k divadlu polymorfnímu; k syntéze výtvarného umění, hudby a tance, pohybového a neverbálního divadla. Tyto prostředky používá k dramatickému sdělení toho, co lze slovy vyjádřit jen stěží. Její choreografie a moderní pojetí černého divadla určuje nezaměnitelné charakteristiky všech představení divadla. IMAGE je především jejím projektem, jejím snem, který se naplnil.

2. Alexander Čihař
Původně hudebníkem, nyní producentem divadla IMAGE. Při svých oblíbených adrenalinových sportech potřebuje stejnou dávku odvahy jako při produkování soukromého divadla. Odhaduje míru rizika právě tak dobře jako charaktery obchodních partnerů. Smysl pro rytmus a harmonii: že to nejsou vlastnosti dobrého manažera? Lexa je živým důkazem, že jsou.

3 . Petr Tuček
Výkonný ředitel divadla. Rozený hostitel. Máte-li jakýkoliv problém, Petr ho řeší do pěti minut. Je energickým mužem na svém místě. V soukromí nikdy neopomene složit kompliment každé krásné ženě.

4. Helena Pavlíčková
Stále usměvavá vedoucí kanceláře. S lehkou elegancí vám bude rezervovat nebo přímo prodávat vstupenky. Dokonce i na již dávno vyprodaná představení. Pokud se vám podařilo koupit lístky až na poslední chvíli, i na beznadějně vyprodané představení, nejspíš vám pomohla právě ona.

5. Pavel Plocek
Inženýr divadelní technologie a čipových věd. Strůjce mnoha triků a jevištních zázraků. Perfektní organizátor a expert na logistiku. Díky němu naše zájezdy nehynou ve zmatcích.
Akumulátor a kondenzátor souboru. Požádáte-li ho o autogram, provede to jednou ze svých deseti rukou a zbytkem těla už bude na jevišti.

6. Josef Tichý
Spiritus agens divadla. Mim a scénárista. Spíte-li, probudí vás. Bdíte-li, ovládne Vás. Každý pohyb těla má pod dokonalou kontrolou, ale Vy to nepoznáte. Smích publika jest mu nade vše. Noční můra, ranní spáč.

7. Petr Liška
Herec, scénárista. Věčný šprýmař, žertéř a vynikající společník do nepohody. Vždycky ji totiž převrátí do pohody. Ale pozor, nikdy nevíte, kdy jako blesk z čistého nebe vás zasáhne jeho nejnovější legrácka. Skočíte mu na háček jako vždycky. Příjmení mu sedí jako lišákovi ohon.

8. René Pyš
Herec každým coulem. Nejen na jevišti. Jeho bláznovství je nakažlivé, neomylně míří na vaši bránici a rozchechtá vás i na vašem vlastním pohřbu. Zahraje Cyrana de Bergeracu i zkažený hamburger. Zkuste se potkat s člověkem, pro kterého je život divadlo a divadlo život.

* Michal Hecht
Pětihvězdičkový mim a výtečný scénárista. Po letech strávených na jevištích Evropy a Severní Ameriky se vrátil do Prahy a do souboru zapadl, jako by do něj patřil odjakživa. Energie, která z něj srší, vás strhne do představení tak, že zapomenete na celý svět. Energie, která z něj srší, je nevyčerpatelná.

9. Karel Krňanský
Herec a mim s vysoce vyvinutou pohybovou pamětí (někdy až dokonale přesnou). Má osmý smysl pro temporytmus představení. Herečky a tanečnice rády přijímají jeho vrozenou galantnost.

10. Jiří Šafránek
Tak to je ten člověk, jehož vibrace vás pozitivně zasáhnou, ať už jste na to připraveni nebo ne. Mim, jehož herecký projev je živý a neustále pulsující.

11. Eva Plocková
Primabalerína, jak se hvězdám tanečním obvykle říká. Jenže ona je něco víc. Je to nepopsatelné, ale na jevišti viditelné. Při jejím tanci zapomenete na všechno. A nejen vy, dokonce i někteří herci zapomínají pokračovat v představení, okouzleni, strnulí a bez dechu. Ano, je krásná, skvělá a křehká. Tanečnice par excellence.

12. Lenka Oulehlová
Obdivujete také nesnesitelnou lehkost a krásu jejího tance? Nejste sami. Totéž obdivovali diváci olympijských her v Soulu, v Barceloně i v Atlantě. Lenka se tam účastnila soutěží v umělecké gymnastice. Co se skrývá za jejím trochu tajemným a trochu nesmělým úsměvem se můžeme jen dohadovat. Tajemství je však krásné.

13. Dita Jančíková
Universálně talentovaná diva. Nepřehlédnutelně půvabná protagonistka souboru. Tanec, zpěv, herectví - zvládá všechno. Těžko říci, co je její oblíbenější. Cokoli dělá, dělá to dobře. S úsměvem neustále od ucha k uchu.

14. Sylva Hackländerová
Okatá tanečnice, Dynamiku jejího tanečního stylu ovlivnily zkušenosti z práce v Rotterdamu, a tak s lehkostí a neodolatelně krouží i na prknech Image.

15. Jana Šaráková
Půvabná slovenská tanečnice z Košic. Její křehce klasicistní taneční výraz je nepřehlédnutelný a nezaměnitelný.

16. Dita Kalábová
Stálá ozdoba souboru. Tanečnice, která po představení další a nové nabídky k sňatku hází už rutinně do koše. Velmi rychle se dokáže naučit kterékoli roli. I v divadle.

17. Evženie Fastnerová
Nekompromisní tanečnice. Elegantně krásná dokáže dát na jevišti tanci esprit, drsnost i něhu. Je příjemné dívat se, jak tančí, je příjemné s ní konverzovat. Je totiž příjemná ve všem a vždycky.

18. Božena Nussbergerová
Jedna z těch, které téměř nikdy neuvidíte. Ale ne, není neviditelná, ale umí se takovou udělat. Umně skrývá své půvaby v černém sametu. Ovládá všechny triky černého divadla. Po představení je kupodivu zase viditelná. Můžete jí přinést květiny. Má je ráda, stejně jako vás, publikum.

19. Iva Seidlová
Hraje v černém kostýmu, dokonce i tvář mívá zakrytou černou kuklou. Což je docela škoda, protože kdybyste viděli její oči, nevěřili byste, že vás dokáží její jevištní triky přelstít. A mimo jeviště? Zkuste hádat.

20. Eliška Skarke - Cvrčková
Křehká bytost, stále příjemně naladěna, hraje, aniž by musela mluvit. Obdařena zvláštní mocí, jíž si získává srdce diváků. Nikdo neví, jak to dělá. Ani ona. Ale funguje to. Stejně lehce jako s diváky umí pracovat i s keramickou hlínou nebo dětmi a jistě ještě mnohými dalšími věcmi...

* Iva Pattersonová
Herečka, která se rozhodla opustit oblast činohry a zcela se věnovat neverbálnímu divadlu. Je zrozena pro dramatické postavy. Ve volném čase se věnuje svému kokršpanělovi a mužům.

21. Ivo Jirásek
Invenční a precizní tanečník. Pro Broadway by ho byla škoda, jsme rádi, že pracuje s námi. Už jen pro jeho nenapodobitelnou schopnost obohatit každý choreografický part vtipnými variacemi. Zejména na zájezdech mu nic nezabrání uplatnit svůj vyhraněný smysl pro humor.

22. Dušan Kmeť
Spolehlivý a mimořádně odvážný tanečník. Jeho riskantní piruety na hranici lidských možností jsou již v tanečním světě pověstné. Stejně jako jeho kulinářské umění. Při přípravě vybraných lahůdek pro ostatní členy souboru si počíná s mistrovstvím opravdového génia. Avšak nejen proto je všemi velmi oblíben.

23. Milan Hybler
Tanečník, specialista na folklórní tance a tanec prehistorický. V souboru je respektován pro svoji schopnost pohazovat si s partnerkami bez ohledu na gravitační zákon. Za ostře řezanou tváří hrdiny akčních filmů se skrývá citlivá duše a dobré srdce.

* Daniel Bič
Náš nejmladší, všestranný a velmi nadaný tanečník který účinkoval v řadě pražských divadelních projektů. I na první pohled poznáte, že je to ryzí osobnost a skvělý kamarád.

24. Juraj Klimašovský
Tanečník s mimicky výraznou tváří. Díváte se na něj a přesně víte, jaká ta jeho postava je. Dokáže tančit tak, že vám všechen jevištní pohyb připadá jako ta nejsnadnější věc na světě. Tak to vypadá, když se tančí srdcem.

25. Petr Plocek
Po účinkování ve filmových muzikálech se přestěhoval k nám do divadla. Na zahraničních zájezdech nepostradatelný tlumočník, jenž ovládá žargon divadelní i jiný.

* Filip Veverka
Vynikající tanečník. Účinkuje i jako sólista bale-tu Národního divadla. V roce 2004 získal cenu Thalie.

* Roman Jirec
Spolehlivý a kamarádský člen souboru. Okouzluje především ženskou část publika.

26. Stojan Nenov
Jevištní mistr, jehož srdce tepe pro IMAGE. Reflektory, tahy, závěsy, opony, páky, bedny, podstavce a vůbec celý divadelní stroj je jeho královstvím. Vládne tam s kladivem v jedné a se šroubovákem v druhé ruce. Když chce, nemluví, ale pracuje a naopak.

27. Ivo Maurenc
Distributor emisního záření a membránových vibrací. Správce soustavy vodičů. Z kabiny usměrňuje střídavý elektrický proud. Divadlem ošlehaný skaut, kterého při představení nic nepřekvapí.

28. Josef Mesani
Zvukařem a osvětlovačem se stal proto, aby neměl tolik času na svádění krásných žen. V souboru si vysloužil přezdívku "Mastroianni". Světlo a tmu dávkuje ukryt v kabině plné záhadných přístrojů.

30. Josef Borovička
Osvětlovač, technik a ten, komu se u filmu říká "best boy". Zručný výrobce i těch nejnesmyslnějších rekvizit. A kromě toho, náruživý cyklista.

29. Jiří Holý
Osvětlovač a zvukař. Znalec téměř všech jevišť v Praze. Zapojuje dráty. Dokáže zapojit jakýkoli drát kamkoli. Zapojuje dráty zapomenuté, ztracené a bludné, opuštěné dráty i dráty nikam nevedoucí. A to tak, aby přinášely světlo, zvuk a dobrou náladu na správné místo.

* Jiří Kolman
Osvětlovač, technik a specialista na levý spotlight. Dejte mu barvu a štětec a všechno bude tak černé jako rock, který po nocích hraje a zpívá v klubech. Proslýchá se, že s kytarou i spí.

31. Jiří Pavlíček
Osvětlovač, specialista na pravý spotlight. Ochotně se ujal toho nejdůležitějšího tahu v di-vadle. Opona stoupá vzhůru a padá s ním.

32. Renata Lišková
Ovládá všelijaká umění a mnoho jiných zajímavých a potřebných schopností, například jak vychovat všechny ty divadelní děti.

33. Jana Veselá
Tanečnice, mistryně republiky v moderní gymnastice a účastnice Olympijských her. Jak už jméno napovídá, stále veselá osoba s nadmírou optimismu a odhodlání.

* Mirka Zezulová
Milá a usměvavá, nezapomenutelná ze svých předchozích tanečních a hereckých rolí, trvale pozitivní element souboru.

34. Linda Čihařová
V divadle uplatňuje své výtvarné a grafické schopnosti. Kromě toho se s dalšími uvaděčkami stará o to, abyste našli v hledišti svá místa. Dokonce i tehdy, přišli-li jste pozdě.

* Dana Michalová
Má na starosti přípravu důležitých maličkostí, bez nichž by kouzla černého divadla neměla svou sílu. Je vlastně vedoucí oddělení neviditelnosti. Kreativita v detailu znamená spoustu zdánlivě neviditelné ruční práce. Díky Daně se můžeme spolehnout, že neviditelné vidět nebude a viditelné bude zřetelné.

* František Tvrdek
Geniální výtvarník a vědec na poli luminiscence, člověk, bez kterého by naše divadlo neexistovalo. Spolupracuje s námi od roku 1989.

* Emílie Bezdíčková
Všechny ty krásné a složité kostýmy, které můžete vidět, si netroufne ušít nikdo jiný než ona. Byla oceněna na divadelních Otakarech cenou Zlatá nit.

* Dana Turečková
Její návrhy kostýmů se v posledních inscenacích staly inspirativními součástkami autorského mechanizmu. Nenápadná, klidná avšak nezapomínejte, jak často tichá voda břehy mele.

* Zdeněk Zdeněk
Jazzman tělem, srdcem i duší. Jeho hudba provází divadlo Image od samých začátků a utváří jeho styl. "Dvorní" skladatel souboru. Svým bezbřehým optimismem a hudebními impulsy dokáže nažhavit soubor a oživit inspiraci.

* Vítězslav Bulant
Muž, který nás fotografuje. Za tím účelem si pořídil vlastní fotoaparát a zvlášť citlivý film. Obvykle po nás chce, abychom na dlouhé minuty zůstávali nehybní. Říká tomu umění zachytit prchavý okamžik. Potom se na několik měsíců zavře do temné komory. Když se vynoří na denní světlo, přinese nám dokonalé obrázky.

Multidentus viridis
Při svých experimentech v Clonariu prof. Pražák uměle stvořil tohoto nového živočicha. Na naléhání většiny souboru nebyl Multidentus anihilován. Dodnes je chován v šatně a hýčkán častým pohlazením a různými pamlsky. Čas od času se nechá přemluvit a uvolí se účinkovat v představení. Lidé označení jako * se fotografování nemohli účastnit právě proto, že jej za černou oponou krmili a obletovali.
;