hist

Na zájezdě

 

Na zájezdě

Čas od času dostane IMAGE pozvání na zahraniční zájezd. Všechno vypadá jednoduše - přepravit se na určené místo, zahrát a zase odjet zpátky. Možná, když máte s sebou jen jeden kufr. Ale přesunout černé divadlo do cizí země a zahrát tam představení, to je poněkud složitější. Kostýmy, rekvizity, sametové opony, UV světla, černočerný koberec, závěsy, tahy, vypínací lana, kabely, spoty, trikové vybavení... Tisíce maličkostí bez kterých se divadlo neobejde. To, co má na domovské scéně svoje místo, najednou musíte dát do beden a do kufrů. A těch kufrů a beden nemůžete mít tolik, kolik byste chtěli, kolik byste potřebovali. Přesto IMAGE tak riskantní a komplikovaný proces, jakým divadelní zájezd nepochybně je, často podstupuje. I proto, aby z prestižních důvodů vyhovělo naléhavým prosbám zahraničních pořadatelů.Po období hustých faxů a e-mailů je konečně stanoven termín a přípravy jsou v plném proudu. Ale nelze zklamat diváky v Praze, a tak se hledá optimální obsazení pro představení na zájezdu i pro představení v Praze. Na naší domovské scéně se budou hrát představení podle programu a diváci ani nezaznamenají, že Image současně hraje někde na jiném místě světa.
Den D, hodina H. Autobus je přistaven před divadlo, dovnitř putují napřed všechny kufry, bedny a všemožné krabice. Vybaveni značnou dávkou humoru a bezmezného odhodlání přežít dlouhou cestu se nakonec naloží i herci a IMAGE vyráží. Přejezd hranic je bez komplikací, jen někdy celníkům lezou údivem oči z důlků. Stovky kilometrů ubíhají. Konečně vystupujeme před divadelní budovou, kde budeme hrát. Všechno je třeba vyložit a na jevišti postavit náš černý kabinet. Nasvítit scénu, vyzkoušet zvukovou aparaturu, provést prostorovou zkoušku. A hlavně - ověřit kvalitu místní tmy. V každé zemi má tma jinou hustotu. IMAGE však potřebuje tu nejhustší. Někdy si proto na zájezdy vozíme svoji vlastní. Ještě odstranit poslední závady, nařasit oponu a už je tu začátek představení. Hrajeme ze všech sil, trochu s napětím, vždyť akustika, jeviště i zákulisí jsou úplně jiné než na domácí scéně. Ale všechno se podaří, potlesk, opona, konec.

 

image theatre tour abroad

Šťastní a unavení sbalíme všechno zase do autobusu. Noc bývá krátká a rušná. Spát se jde až pozdě, vlastně brzo. Ráno je únava trochu znát, ale při společné snídani brzy zmizí pod lavinou šprýmů a vtipkování. Čeká nás přejezd do jiného města, jiné jeviště, jiní diváci. Jednoho večera je tu poslední potlesk, poslední opona. Vracíme se domů.Přejedeme hranice, zažijeme náraz o vlast a už nás vítá Praha. Vyložíme všechno, co jsme neztratili. Živi a zdrávi, konečně doma. Zdravíme se s kolegy, kteří mezitím, kdy jsme byli ve světě, bavili diváky tady v Praze.Nazítří se vystřídáme, čeká nás představení na starém dobrém jevišti v Pařížské ulici.To takový zájezd "par avion", to je - jak se říká - jiná káva. Všechno je jinak, neboť letecké společnosti limitují váhu zavazadel. Ale i na tuhle variantu je IMAGE připraveno. A tak se náš akční rádius rozšířil i za moře.Vracíme se vždy bohatší o nové zkušenosti z hraní divadla v jiných zemích, pro jiné publikum. Bohatší o nové příhody a těsnější vztahy mezi lidmi v souboru.Vždycky se těšíme domů. A vždycky se těšíme na příští zájezd.
;